SOLANUM MAURITIANUM Scop. – lilek / ľuľok

Syn.: Solanum auriculatum Aiton, Solanum carterianum Rock, Solanum pulverulentum Salisb., Solanum tabaccifolium Vell., Solanum verbascifolium var. typicum Hassl., Solanum verbascifolium var. auriculatum (Aiton) Kuntze, Solanum verbascifolium var. auriculatum Maiden
Čeleď: Solanaceae – lilkovité

Solanum mauritianum

Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky (severní Argentina, jižní Brazílie, Paraguay a Uruguay). Rozšířil se na Cookovy ostrovy, Fidži, Havajské ostrovy, na ostrov Norfolk, Šalamounovy ostrovy, Novou Kaledonii, souostroví Tonga, Maskarény, Madagaskar, do Austrálie, Indie, zemí jižní Afriky i Makaronésie. Invazivní rostlina v Austrálii, jižní Africe a na Novém Zélandu.

Ekologie: Roste v lesích, zvláště na jejich okrajích, v křovinách, na svazích hor i v pobřežních oblastech, na pastvinách i na zemědělské půdě, kolonizuje narušená místa u lidských sídel. Toleruje různé typy půdy. Invazivní rychle rostoucí plevel, vytlačuje původní rostliny.

Solanum mauritianum

Popis: Je to keř až malý strom 2–10 m vysoký, bohatě rozvětvený. Všechny části jsou hustě chlupaté nebo plstnaté. Listy jsou jednoduché, střídavé, řapíkaté, celokrajné, eliptické, zašpičatělé, na bázi klínovité, na zralých stoncích asi 8 cm dlouhé a 7 cm široké, na mladších stoncích jsou větší. Mají šedozelenou barvu, na rubu jsou světlejší, většinou s jedním až dvěma malými přisedlými oblými lístečky. Drcené vydávají pach nafty. Květy jsou ve složených chocholících, mají průměr 1,5–2,5 cm, kališní trubka je krátká, 2–3 mm, cípy jsou téměř trojúhelníkové, 2–3 mm dlouhé, koruna modrofialová se světlou hvězdovitou skvrnou u báze, s pěti tyčinkami s podlouhlými prašníky a zelenou bliznou. Plody jsou kulaté šťavnaté bobule o průměru 1–1,5 cm, ve zralosti tmavě žluté, obsahují četná zploštělá semena asi 2 mm dlouhá.

Solanum mauritianum
Solanum mauritianum

Využití: Používá se v tradiční medicíně, na Madagaskaru se například využívá jako obecný desinfekční prostředek, na Réunionu k léčbě hemeroidů.
Poznámka: Všechny části rostliny jsou pro člověka jedovaté, zvláště bobule obsahující alkaloid solasodin. Jemné chloupky listů mohou dráždit pokožku a způsobit dýchací potíže. Rostlina je rozšiřována některými druhy ptáků, kteří se živí zralými bobulemi, především africkým holubem olivovým (Columba arquatrix).

Solanum mauritianum
Solanum mauritianum

Fotografováno od 14. do 26. 11. 2010 (Réunion).